KRYZYS W BRANŻY KWIATOWEJ

Holandia kojarzy się z tulipanami i wieloma innymi kwiatami. Niestety nad tym sektorem zawisły czarne chmury. Koszmarny wirus powoduje plajtowanie szklarni z kwiatami, zamykanie kwiaciarni i zwalnianie ludzi. Nie ma popytu na rośliny. Kwiaty są masowo wyrzucane do kontenerów, lub sprzedawane po bardzo zaniżonej cenie. Ostatnio nawet, służba zdrowia otrzymała bukiety w ramach podziękowania za pomoc ludziom…Widziałam osoby wracające z pracy z bukietami pięknych kolorowych róż…Na Marketplace jest mnóstwo ogłoszeń o sprzedaży różnych, różnorakich kwiatów: doniczkowych i bukietów, tulipanów, bratków a nawet palem.

Sytuacja jest dramatyczna. W jednej z największej firm Royal Flora Holland, w piątek 13 marca (!) trzeba było zniszczyć 20% towaru, bo nie było chętnych do kupienia. Ceny kwiatów zmalały o połowę. Firma organizuje ok 30 aukcji kwiatów i roślin dziennie o wartości ok 8 mln euro. Holenderski sektor kwiatowy zatrudnia 150 tys ludzi a ok 35% światowego eksportu kwiatów o wartości 6,2 mld euro rocznie, przechodzi przez Holandię.

Na lotnisku Amsterdam-Schipol, o tej porze roku jest mnóstwo stoisk tulipanów, amarylisów i innych kwiatów ogrodowych. Ceny nie są duty-free, ale stawia się na jakość: ogromne kielichy tulipanów, albo 4 pałki amarylisów- każda po 5 kwiatów.

W piątek, 13 marca, słynny ogród Keukenhof, odwiedzany przez miliony turystów rocznie, ogłosił, że będzie zamknięty do końca kwietnia. Udało nam się go odwiedzić w zeszłym roku. Kwiaty kwitną do połowy maja, więc dla własnego bezpieczeństwa lepiej odpuścić tę atrakcję teraz w ogóle.

Holenderski kwiaciarz Paul Deckers, który od 34 lat dostarczał kwiaty do Watykanu z okazji wielkanocnego kazania papieża na placu Świętego Piotra, poinformował na swej stronie w Facebooku, że w tym roku nie będzie dostawy z Holandii.

Szybka wyprzedaż

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: