STROOPWAFEL

Stroopwafel, czyli wafel z syropem- to rodzaj holenderskich ciastek. Na jeden stroopwafel składają się dwie okrągłe waflopodobne warstwy oraz nadzienie z syropu, brązowego cukru i masła pomiędzy nimi. Do nadzienia mogą zostać dodane substancje smakowe, np. cynamon, karmel lub wanilia. Tradycyjna metoda ich przygotowania polega na przecięciu świeżo upieczonego, gorącego wafla przez środek na pół, rozsmarowaniu nadzienia po wewnętrznej stronie i połączeniu.

Stroopwafel, to stary holenderski przysmak, wynaleziony w 1784r w Goudzie przez tamtejszego piekarza Gerarda Kamphuisena. Jeden z najstarszych zachowanych przepisów podaje, że wafle pieczono używając resztek ciast. Stroopwafle były bardzo tanie, dlatego nazywano je ciastkami dla ubogich. Do 1870r wafle były popularne jedynie w Goudzie i okolicach. Dzięki sprzedaży podczas targów i uroczystości na rynku, zyskały popularność w całym kraju. Obecnie są najpopularniejszym dodatkiem do kawy i herbaty w całej Holandii.

Holendrzy zwykle jedzą je popijając filiżanką kawy, herbaty lub kakao. Niektórzy przed konsumpcją kładą je na kubku z gorącym napojem, aby roztapiający się w ten sposób karmel, zmiękczył ciastko i wydobył jego smak 🙂 Praktykowane jest także podgrzewanie wafli w kuchence mikrofalowej, lub podsuszanie, trzymając je w otwartym opakowaniu.

Dzisiaj stroopwafle można kupić praktycznie w każdym supermarkecie. Poza granicami kraju, fabrykę ciastek otwarto w 2009r w Casablance. Zdobyły także popularność w Niemczech i RPA. W Nowym Jorku sprzedawane są miniaturowe wafelki, częściowo pokryte czekoladą pod nazwą Dutch Moon Cookies 🙂

W 1979r powstała nawet holenderska grupa muzyczna pod nazwą The Amazing Stroopwafels, a w Polsce oryginalne ciastka można kupić od 2009r.

Waflownica żeliwna do pieczenia ciastek
Są pyszne!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: