HORTUS BOTANICUS, CZYLI OGRÓD BOTANICZNY W LEJDZIE

2 lata temu postanowiliśmy pojechać do Lejdy, do Ogrodu Botanicznego. Dowiedziałam się, że można tam zobaczyć Wiktorię Królewską 🙂 Jest to olbrzymia lilia wodna z dorzecza Amazonki. Przez Indian nazywana „talerzami wodnymi”. To był mój numer jeden do zobaczenia w tym ogrodzie. A przy okazji podziwialiśmy mnóstwo innych ciekawych roślin.

Na wstępie w kasie biletowej, dostaliśmy mapkę z planem ogrodu, a w cenie biletu było także wejście do niewielkiego obserwatorium astronomiczne 🙂 Polecam i tam zajrzeć.

Hortus Botanicus Leiden jest najstarszym zachowanym ogrodem botanicznym w Holandii. Został założony w 1590r. Ogród współpracuje z wieloma organizacjami, np muzeami, uniwersytetami czy stowarzyszeniami entuzjastów roślin. W 1575r w Lejdzie został założony uniwersytet a jego administratorzy zwrócili się do rady miasta o udostępnienie niezabudowanej części za budynkiem uniwersytetu, aby stworzyć ogród z roślinami. Studenci medycyny mieli tam badać rośliny lecznicze. Ogród został obsadzony pierwszymi roślinami w 1594r- posadzono 251 nasion różnych gatunków z Krety. Pojawiły się tam również tulipany, tytoń, kukurydza, czy… ziemniaki.

Hortus Botanicus dzieli się na kilka części:

Ogród Frontowy- jest najstarszą częścią tuż przy wejściu. Rośnie tam najstarsza roślina w ogrodzie, czyli tulipanowiec. Oprócz tego, złoty deszcz, czyli forsycja. Wszystkie rośliny, altany i ogrodzenia pozostały na miejscu, niezmienione, wg planu z początków założenia ogrodu

Ogród Zimowy- jest najmłodszą częścią ogrodu i mieści się w szklarni. Został wybudowany w 2000r. Mieszczą się w nim np sukulenty- żywe kamienie, paprocie i rośliny mięsożerne: rosiczki, dzbaneczniki, trąbki 🙂 Mieści się tam też sklep i kawiarnia.

Ogród Japoński- założony w 1990r. na pamiątkę dla Filipa Franza von Siebolda, który zbierał rośliny w Japonii i kazał je przetransportować właśnie do ogrodu. Rosną tam rośliny z Azji.

Ogród Tropikalny- to ten z Wiktorią Królewską 🙂 Jest podobno zasiewana każdego roku i pierwszy raz zakwitła 8 lipca 1872r. Oprócz tego znajdziemy tam olbrzymie paprocie i tropikalne orchidee.

Obok kompleksu szklarni rośnie drzewo lotosu i orzech japoński, czyli Gingko Biloba. Oprócz tego różnego rodzaju bambusy 🙂 Wszystkie rośliny mają tabliczki z nazwami. Jest tam zielono, cicho i przyjemnie, mimo, że ogród mieści się z zasadzie w centrum Lejdy. Samego miasta nie zwiedzaliśmy, bo brakło nam czasu niestety. Mimo to, polecam ten ogród zobaczyć. W tej chwili jest jeszcze zamknięty, z wiadomych przyczyn :/

I ta piękna monstera 🙂
W Obserwatorium 🙂

Miejsce dla miłośników roślin i kosmosu 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: