SPOORWEGMUSEUM, CZYLI MUZEUM KOLEJNICTWA W UTRECHCIE

Co zrobić w sobotę? Jechać do Utrechtu. Nie tylko po to, żeby zwiedzić miasto, ale też odwiedzić Muzeum Kolejnictwa. Jest to znana atrakcja w Utrechcie. Spoorwegmuseum powstało w 1927 roku i zachowało historyczny sprzęt holenderskich kolei. Muzeum podzielone jest tematycznie: np „Stalowe potwory”, gdzie zobaczymy między innymi największą lokomotywe Holandii.

Mimo, że niektóre obiekty są jeszcze zamknięte, to akurat muzeum jest otwarte dla zwiedzających 🙂 Uwaga! Na stronie https://www.spoorwegmuseum.nl trzeba dokonać rezerwacji razem z kupnem biletu. I tak też zrobiliśmy. Bilet kosztował 17,50 € /1 osoba. Wybraliśmy dzień i godzinę- 14:30. Bilety przyszły do wydruku i można było jechać.

Przed muzeum znajduje się płatny parking. Wyjechaliśmy przez bramkę, zostawiliśmy auto i poszliśmy w miasto, bo mieliśmy ok 2 godz. do wejścia do muzeum. 10 min spacerkiem i byliśmy pod Katedrą Św Marcina. Spędziliśmy na mieście trochę czasu i na umówiona godzinę stawiliśmy się w muzeum. Przy kasie pani wyjaśniła nam w którą stronę się kierować i skasować bilety. Dostaliśmy też bilecik parkingowy na 9€. To w sumie dobra opcja, bo zostawiasz auto i możesz zwiedzać nie tylko muzeum, ale i miasto parę godzin, a samochód bezpiecznie czeka.

Od kasy wychodzimy na zewnątrz. Dokładnie na perony i oglądamy pociągi. Do jednego mogliśmy wejść i zwiedzać wagon w środku.

Potem był pawilon a w nim ogrom innych, różnych wagonów. A dokładniej pawilon przerobiony na stację kolejową 🙂 I tam w recepcji skanujemy nasz bilet. Pan powiedział, jak zwiedzać i pouczył o zachowaniu odstępu między innymi zwiedzającymi. Oprócz ciekawych starych wagonów i lokomotyw, znajduje się tam też pomieszczenie dla fanów modelarstwa 🙂 Gabloty z niezliczoną ilością modeli: od starych do nowych, od zabawek do profesjonalnego sprzętu. Znajdziemy też sklepik z pamiątkami, np magnesami.

Wejść można „na piętro” i spojrzeć na wszystko z góry. Jest też fajna atrakcja dla dzieci 🙂

Miejsce warte odwiedzenia 🙂 A wszystkie aktualne infornacje, można znaleźć na stronie internetowej muzeum.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: