ROŚLINY W HOLENDERSKICH DOMACH

Miały i mają je w domach nasze babcie i mamy. Wpływają na aranżację. Mogą być nie tylko ozdobą i namiastką natury w naszych czterech kątach, ale też potrafią zdziałać wiele dobrego dla naszego zdrowia. Holendrzy lubią mieć wiele roślin w mieszkaniach: od małych kaktusów, po wielkie palmy. Zresztą dziwne byłoby, gdyby mieszkańcy kraju, który słynie z kwiatów, nie mieliby ani jednego kwiatka w domu 😉 Ja też od dawna lubuję się w roślinach i dostaję oczopląsu w kwiaciarniach 😀 Poniżej kilka przykładów salonów z pięknymi roślinami 🙂

Ficus Elastica- efektowna roślina domowa. Pochodzi z Płw. Indyjskiego, Indochin i Malezji. Zachwyca ulistnieniem, czyli dużymi, skórzastymi i ciemnozielonymi liśćmi. Oczyszcza powietrze.

Dracena Marginata- tworzy pióropusz wąskich, długich, zielonych, ostro zakończonych liści. Pochodzi z tropikalnych rejonów Azji, Afryki i Wysp Kanaryjskich.Neutralizuje zanieczyszczenia.

Fikus i dracena

Monstera dziurawa- roślina występująca w lasach tropikalnych od południowego Meksyku po północną Panamę. Niezwykle efektowna i ostatnio bardzo popularna. Ma piękne, duże i błyszczące liście, dodające charakteru wnętrzom.

Monstera

Banan zwyczajny- nazywany też figą rajską. Pochodzi z Azji Południowo Wschodniej. W domowych warunkach lubi słoneczne miejsca i wysoką wilgotność powietrza. Odmiany karłowe osiągają wysokość do 2-3 metrów.

Bananowiec

Figowiec lirolistny- jest jednym z najpiękniejszych gatunków fikusów. Ma duże, błyszczące liście o ciemnozielonej barwie z ozdobnym unerwieniem. W domowych warunkach fikus nie kwitnie. Dorasta do 2-3 m wysokości.

Figowiec lirolistny

Paproć- roślina, która była niemal w każdym polskim domu za czasów PRLu 🙂 Kształty liści paprotek, wnoszą do każdego wnętrza coś egzotycznego. Mimo, że nie kwitną, potrafią zachwycać. Domowe paprocie pasują do każdego pomieszczenia: czy to nowoczesnego futuryzmu, czy klasycznej kuchni. Rośliny te doskonale oczyszczają powietrze i podobno łagodzą promieniowanie urządzeń elektrycznych.

Paproć

Palma Areca- jest rośliną silnie oczyszczającą powietrze i łatwą w pielęgnacji. Pochodzi z Madagaskaru. Nadaje się i do mieszkań i do biur. Jedną z jej cech, jest długa żywotność. W Holandii nazywana jest złotą palmą.

Areca

Palma Livingstona- piękna palma z bardzo dekoracyjnymi, wachlarzowatymi liśćmi. Pochodzi z Południowej Azji. Liście ma błyszczące w zielonym kolorze. Łodygi mają ostre krawędzie. Często w podłoże palmy, wsadzane są dla dekoracji małe kokosy.

Palma Liwingstona

Figowiec Benjamina- naturalnie występuje od południowej Azji po północną Australię. Jest oficjalnym drzewem Bangkoku. Jest łatwy w uprawie, ale bywa kapryśny. Jeśli nie odpowiadają mu warunki- gubi liście. Nie znosi np dymu papierosowego. Jest bardzo popularnym, dekoracyjnym drzewkiem. Dorasta do ok 2 metrów.

Figowiec Benjamina

Sansewieria gwinejska „wężownica”- jest sukulentem liściowym, magazynuje wodę w mięsistych liściach. Pochodzi z Zachodniej Afryki. Jako roślina pokojowa, uprawiana od bardzo dawna. Łatwa w uprawie, długowieczna i wytrzymała na niekorzystne warunki. To zaraz po monsterze, kolejny hit wnętrzarski 🙂

Sansewieria

Z powyższych roślin, na tę chwilę, posiadam małą monsterkę, figowca lirolistnego, dwa rodzaje paproci, dużego i małego Benjaminka i trzy rodzaje sansewierii 🙂 Które z tych roślin są dla mnie najłatwiejsze w uprawie? Figowiec lirolistny i sansewieria 🙂

P.S. Poza roślinami, warto oczywiście rzucić okiem na urządzone salony, pokazane na zdjęciach 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: