BREDA- „POLSKIE” MIASTO

Dzień Chłopaka wypadł akurat podczas naszego urlopu, więc wpadłam na pomysł, żeby pojechać do Bredy. Pan Mąż mógł wreszcie zobaczyć czołg Pantera 🙂

Breda leży w prowincji Noord Brabant, czyli w Brabancji Północnej. Wyczytałam ciekawostkę: dla rodzimych mieszkańców tej prowincji, ich kraj kończy się na rzece Mozie. Wyżej zaczyna się kraina, gdzie mieszkają „Hollanders”, czyli niesympatyczni ludzie z północy 🙂 Breda jest trochę holenderska a trochę flamandzka i bliżej jej do belgijskiej Antwerpii.

Troche historii

Breda ma ogromny związek z Polakami. W czasie niemieckiej okupacji, we wrześniu 1944r, mieszkańcy Bredy skrycie słuchający radia BBC, słyszeli o Powstaniu Warszawskim i bohaterskiej walce Polaków o swoją stolicę i sami czekali na wyzwolenie. 29 października 1944r do ich miasta wkroczyli polscy żołnierze. Mieszkańcy gorąco powitali Pierwszą Polską Dywizję Pancerną pod dowództwem Gen Stanisława Maczka. Żołnierze byli skoszarowani w mieście do wiosny 1945r. Wyzwolili Bredę a na ich cześć, w ratuszu znajduje się tablica upamiętniająca wyczyn polskich bohaterów. Jedna z głównych ulic nosi nazwę Generaal Maczekstraat.

W parku, przy ulicy Gen Maczka, postawiono pomnik upamiętniający wyzwolicieli, z polskim orłem zmagającym się z niemieckim i napisem: „W podziękowaniu naszym polskim wyzwolicielom 29 października 1944”.

Po drugiej stronie ulicy, stoi niemiecki czołg Panther- prezent polskich żołnierzy dla miasta. 70letnia tradycja zrobiła swoje i czołg nazywany jest po prostu „polskim czołgiem”.

W Bredzie znajdują się trzy polskie cmentarze wojskowe, gdzie spoczywają polscy żołnierze. Główny cmentarz nosi oficjalną nazwę: Polski Honorowy Cmentarz Wojskowy w Bredzie. Znajduje się przy ulicy Ettensebaan 30, gdzie spoczywa sam Gen Maczek. Gen Stanisław Maczek zmarł 11 grudnia 1994r w wieku 102 lat w Szkocji. Jego życzeniem było być pochowanym wśród swoich żołnierzy. Na cmentarzu, co roku odbywają się uroczystości z okazji wyzwolenia Bredy. Na cmentarz można wejść i zapalić znicz.

Centrum

Grote Markt, czyli rynek, to centrum miasta z licznymi knajpami, restauracjami i barami. Obok rynku stoi Grote Kerk, czyli Duży Kościół- piękna gotycka budowla z 1410r. Wieża kościoła ma 97 metrów i można na nią wejść. My nie skorzystaliśmy.

Stare miasto otacza kanał z parkiem i zamkiem Kastel van Breda, w którym mieści się Królewska Akademia Wojskowa. Historia zamku ma swoje początki w 1353r Był on posiadłościa królewskiego rodu Orańskiego. Zwiedzać go można tylko z przewodnikiem. Zrobiłam zdjęcie tylko częściowo, bo reszty nie wolno fotografować- pan pokazał ręką, że jest zakaz.

Do zamku prowadzi nieduży most, przy którym umieszczonych jest mnóstwo kłódek z imionami ludzi 🙂

Wizyta w Bredzie nie trwała długo, bo chcieliśmy zobaczyć głównie pamiątki na cześć naszych żołnierzy. Będąc blisko miasta warto tam podjechać i zwiedzić chociaż to, co my 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: