BERGEN OP ZOOM

W weekend postanowiliśmy wyjść z domu i zrobić małą wycieczkę 🙂 Pojechaliśmy do Brabancji Północnej, gdzie niedaleko granicy z Belgią leży miasteczko słynące kiedyś z tego, że mieszkali w nim cyrkowcy i jarmarczni kuglarze.

Misto położone jest w miejscu, gdzie mieszają się dwa rodzaje gleby: piaszczysta i glina morska. Przez tysiące lat oddziaływaly na siebie, tworząc falisty, pagórkowaty krajobraz, przez ludzi nazywany Brabantse Wal, czyli Wałami Brabancji. Słowo „zoom” odnosi się do granicy tego naturalnie utworzonego wału, a „bergen” oznacza góry/pagórki. Przez miasto płynie rzeka Zoom (wpada do Skaldy), ale nazwa miasteczka nie ma z nią nic wspólnego, bo rzeka została stworzona sztucznie, po powstaniu miasta.

Tak, jak wiele historycznych miejscowości Holandii, Bergen op Zoom powstało w średniowieczu i było ufortyfikowanym portem, otaczały je bagna. Kwitł tam handel, a mieszkańcy szybko się bogacili. Dwa razy w roku, wiosną i jesienią, organizowano jarmarki słynne poza granicami kraju. Zjeżdżali się na nie kupcy z całej Europy. Wszystko się niestety skończyło, gdy Bergen zostało odcięte od morza groblą, przez osuszanie terenów.

W Bergen op Zoom można znaleźć wiele zabytków, np najstarszy hotel czy bramę miejską. Współcześnie odbywają się tu karnawały. W centrum znajduje się Grote Markt, czyli Duży Rynek a na nim m.in liczne knajpki, restauracje i urokliwe kamieniczki. Zobaczymy też:

SINT GERTRUDISKERK, najstarszy i największy kościół ⛪ w Bergen. Jego wieża, zwana przez mieszkańców de Peperbus, góruje nad okolicznymi budynkami.

STADHUIS, czyli rarusz miejski. Jego wygląd jest charakterystyczny dla tego typu architektury z okresu Złotego Wieku. Po dziś dzień odbywają się w nim np ceremonie ślubne.

GEVANGENPOORT, czyli Brama Miejska z XIV w. uważana za najstarszy zabytek w mieście.

DE DRAAK, wzniesiona w XIV w karczma, która teraz służy za hotel- Grand Hotel De Draak (smok🐉). Mieszkańcy Bergen uważają, że jest to najstarsze miejsce tego typu w kraju.

HET MARKIEZENHOF, świetnie zachowany późnogotycki pałac, wznoszący się przy Beursplein. Obecnie znajduje się w nim muzeum miasta, a w dawnych czasach zamieszkiwali tam lordowie a później markizowie Bergen.

Księgarnia
Olbrzymie pióro do pisania 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: