HOLEDERSKIE DOMKI

Wcześniej wspominałam, że w miejscu, gdzie mamy szkołę, jest firma produkująca i sprzedająca rośliny a także domki holenderskie, sauny i małe przyczepy campingowe. Zrobiłam kilka zdjęć, żeby pokazać wyposażenie takiego domku.

Holendrzy uwielbiają domki na wodzie i domki na działkach rekreacyjnych. Takie tereny zwane są parkami. Wybiera się działkę z gotowym domkiem z fundamentami lub całkiem pustą i przywozi swój domek holenderski. Firmy produkujące takie „chatki” oferują transport, ale jeśli kupuje się z drugiej ręki, to często trzeba zapewnić go samemu. Za działkę płaci się roczny podatek. Miejsce nie jest własnością na stałe. Jeśli zajdzie potrzeba, należy domek przenieść. Tak, czy owak, wielu Holendrów ma swoje miejsce na relaks, najczęściej nad morzem i siedzą sobie w tych parkach od wiosny do jesieni.

Domki, które ja oglądałam, są całkowicie wyposażone i gotowe do zamieszkania. Wystarczy wybrać model, który nas interesuje i firma dostarczy pod wskazany adres. Wcześniej, na działce należy ustawić bloczki betonowe, bo to na nich domek będzie stał. Te tutaj połączone są drewnianą werandą, żeby łatwiej było je obejrzeć.

W każdym domku są kaloryfery i klimatyzacja. One wydają się małe, ale w środku znajdują się: salon połączony z kuchnią, łazienka z prysznicem i zazwyczaj dwie spore sypialnie. W sypialniach są zabudowane szafy i jedno duże łóżko lub dwa mniejsze. Poniżej kilka zdjęć wnętrz:

Jak widać, sporo miejsca 🙂 Jeśli regulamin działki rekreacyjnej pozwala na przebywanie w domkach przez 365 dni w roku, to można w nich spokojnie mieszkać, bo są one całoroczne. Czasem jest tak, że zezwolenie na przebywanie w parku jest tylko w sezonie, np. od marca do października. Wtedy wielu właścicieli wynajmuje taki domek turystom, często z Niemiec, za nawet 300€ tygodniowo.

A jaki jest koszt takiego nowego domku holenderskiego z wyposażeniem? Na każdym z nich była tabliczka z ceną. Najtańszy był za ok. 40 tys €. Najdroższy- nawet 90 tys. Znalazłam też informację w jednym z nich o cenie samego wyposażenia. Koszt mebli, to ok 20 tys €.

Sądzę, że taki domek, to dobra inwestycja. Jeśli kogoś stać, warto kupić nawet po to, żeby komuś wynająć 🙂

Do następnego 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: