POLECAM…

… trzy świetne książki w formie audiobookow i jeden dokument, który powinien obejrzeć każdy fan kryminalistyki. A że jest to nie tylko blog o Holandii, ale też i o książkach, to często piszę o tym, co czytam.

Nie ma mnie ostatnio często na blogu, ale nie dlatego, że pisanie mi się znudziło, albo że nie mam co pisać. To nie jest problem. Problem jest niestety brak czasu 😞 Ogólnie czuję zmęczenie i cieszę się, że urlop już blisko, ale pracujemy teraz ostatnio nawet w soboty, bo od cholery jest roboty. Nie chce mi się nawet sprzątać, nie mówiąc już o pracy w ogródku- a chwastów przybyło. W niedzielę wolę odespać i poczytać 😁 Ale żeby czas mi leciał w pracy, to wyszukałam sobie na YouTubie darmowe audiobooki. I tym razem nie horrory, ale postanowiłam posłuchać thrillero- kryminałów dotąd mało znanych mi pisarzy. Wcześniej raczej stroniłam od kryminałów i audiobookow, a teraz się bardzo wkręciłam, tym bardziej że są to naprawdę świetne książki 📚 a i samych lektorów przyjemnie się słucha.

„Dziewczyna z sąsiedztwa”- Jack Ketchum

Jack Ketchum, to amerykański pisarz powieści grozy, który zainspirował się prawdziwymi wydarzeniami. Już wczesniej czytałam historię na faktach o 16-letniej Sylvii Likens, która ok. 44 lata wcześniej została zamordowana w stanie Indiana. Sylvia miała młodszą siostrę Jenny, z którą zamieszkały pod dachem koleżanki ich matki- Gertrude Baniszewski. Z racji tego, że rodzice dziewczynek pracowali jako wędrowni cyrkowcy, więc płacili Gertrude 20 dolarów tygodniowo w zamian za ich opiekę. Z czasem, Sylvia była bita, głodzona i poniżana… Historia jest przerażająca i tragiczna. Warto przed przeczytaniem, czy przesluchaniem książki, poczytać o sprawie Sylvii Likens. A Ketchum, w swojej książce przedstawia postać młodej Meg, która razem z siostrą trafia pod opiekę dalekiej krewnej, Ruth. Kobieta wyżywa się na dziewczynkach. Potem cała uwaga skupia się na Meg, która jest maltretowana w piwnicy przez Ruth, jej dzieci i dzieciaki z sąsiedztwa. Zbrodnia i znieczulica przeraża. Słuchałam zszokowana. Dla ludzi o mocniejszych nerwach.

„Zapach śmierci”- Simon Beckett

Przyznam, że o Simonie wcześniej nie słyszałam. Sięgnęłam po ten audiobook, bo mogłam sobie słuchać za darmo 😊 I nie żałuję. Simon Beckett, to brytyjski dziennikarz i pisarz. „Zapach śmierci”, to już 6 część bestsellerowej serii thrillerów z antropologiem sądowym, Davidem Hunterem. Pewnego wieczora, Hunter odbiera telefon od znajomej z pracy, która potrzebuje opinii w pewnej sprawie. W opustoszalym, czekającym na rozbiórkę szpitalu Św. Judy, gdzie przebywają bezdomni, narkomani i dilerzy, znaleziono częściowo zmumifkowane ciało. Po przeszukaniu szpitala, oczom policjantów ukazuje się ukryta sala z łóżkami. W niektórych nadal ktoś leży… Wychodzą na jaw kolejne mroczne szpitalne sekrety… Ta książka, to nie tylko świetna sprawa kryminalna z zaskoczeniem 😋😊 To też duża dawka wiedzy na temat pracy antropologa. Dlatego mam zamiar zdobyć całą serię z Davidem Hunterem 😁 Słucha się z zapartym tchem.

„Niewinny”- Harlan Coben

O tym pisarzu usłyszałam od koleżanki z pracy. Harlan Coben, to amerykański pisarz kryminałów z niesamowitymi zwrotami akcji. Fabuły jego książek toczą się w Nowym Jorku i New Jersey. Na YouTubie przypadkiem znalazłam audiobook „Niewinny” i zaczęłam słuchać… Jest to historia Matta Huntera, który po 9 latach wychodzi z więzienia. Został skazany za nieumyślne zabicie człowieka. Wydarzenia kładą się cieniem na jego życiu. Ale wreszcie Matt wychodzi na prostą: żeni się z Olivią, spodziewają się dziecka a jego kariera prawnicza nabiera tempa. Wszystko układa się świetnie do czasu, kiedy małżeństwo postanawia kupić telefony wyposażone w funkcję video. Kilka godzin po wyjeździe służbowym Olivii, Matt dostaje od żony krótki filmik… W książce są naprawdę takie zwroty akcji, że po wyjaśnieniu całej sprawy, po prostu szczęka mi opadła 🙉 Polecam! Niedawno dowiedziałam się też, że na podstawie książki nakręcono w Hiszpanii kilkuodcinkowy serial, który już stał się bestsellerem 🙂 Z tego, co wiem, różni się trochę od książki. Dlatego warto najpierw przeczytać/odsłuchać, a potem obejrzeć 😁

Na koniec prawdziwa gratka dla tych, którzy są zainteresowani antropologia 😁 Na ten materiał natknęłam się przypadkiem na YouTubie. Naprawdę baaardzo ciekawy. A o co dokładniej chodzi? A w zasadzie o kogo. William Marvin Bass (Bill Bass, 92 lata)- amerykański antropolog sądowy, najbardziej znany z badań nad osteologią i rozkładem ludzkich zwłok. Pomagał również w identyfikacji ciał organizacjom federalnym, lokalnym oraz spoza USA.

Bill Bass

Miejsce: stan Tenessee

Oficjalna nazwa: Ośrodek Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tenesse

Jest to legendarne laboratorium sądowe założone przez Billa Bassa. Z racji na fakt, że na ogrodzonym terenie, znajdują się ciała ludzkie w różnym stopniu rozkładu, służące do badań, miejsce to nazywane jest Trupią Farmą 💀

Wystarczy w Yt wpisać „trupia farma bill bass”

Naprawdę polecam, bo to bardzo ciekawy materiał (trwa prawie godzinę). Nie polecam natomiast oglądać przy jedzeniu 🙉🙊 Tam jest WSZY-STKO pokazane! No i oczywiście jest też książka napisana przez Billa pt. „Trupia farma”, która jest na mojej liście 🙂

3 myśli w temacie “POLECAM…

  1. O beckecie rapował kiedyś Norbi, jak jeszcze jakoś tako go lubiłam. Chyba pod koniec lat 90. Chyba że chodziło o inne książki innego becketa. Zapach śmierci jest fajny. Przez moje wyrywkowe pobieranie audiobooków przyznam że nie mam pojęcia ile I w jakiej kolejności są te części ale wiem, że odsłuchałam dwie. I chyba przez moje zafascynowanie forensic sciences I true crime lubię takie podejście do tematu, właśnie od strony patologa. Jeśli lubisz takie klimaty, to zerknij na Spotify lub inną apke i poszukaj podcastu connan O’Brien need a friend i odcinka Coroner O’Brian. Uśmiejesz się jak ja. Rozmowa z patologiem. Co zaś do książek genialnie napisanych, rzuć okiem na Gillian Flynn. Ogólnie ma super pióro, ale sposób w jaki napisana jest Zaginiona Dziewczyna mnie zachwycił. Czytałam, słuchałam a potem jeszcze kilka razy oglądałam film. Polecam.

    Polubienie

    1. Dzięki za polecenie 🙂 Wszystkie części Becketa muszę mieć, bo świetnie opisuje pracę antropologa. To teraz mój nr 1 😁 Do Polski zabieram moją listę książek i będę biegać po księgarniach i antykwariatach. Kocham to 😊

      Polubienie

Dodaj komentarz