PLAŻA NUDYSTÓW I KILKA SŁÓW O MORZU

Ostatnie dni były typowo letnie. Temperatura podskoczyla do 30° i myślałam, że oszaleję, bo było mi duszno i słabo. Spodziewałam się raczej deszczowej aury, a tu taka niespodzianka.

W środę, po pracy namówiłam Pana Męża na wypad na plażę, żeby zobaczyć zachód Słońca 🌅 Widuję je często, ale zawsze mi mało. Wybraliśmy plażę, która znajduje się ok 30km od nas, bardzo blisko Rotterdamu, a dokładniej- Europortu. Tam jeszcze nigdy nie byliśmy. A szkoda. I żałuję też, że nie wzięłam kostiumu, bo chętnie bym do wody weszła. Była świetna, a wiem, bo wreszcie, pierwszy raz w tym roku, zamoczyłam chociaż kopyta 😀😊

Pojechaliśmy na Maasvlaktestrand, szeroką piaszczystą plażę, utworzoną w 1987r. Plaża jest popularna wśród miłośników sportów wodnych. Są tu akceptowane psy przez cały rok. Znajdziemy też 3 wejścia na plażę w formie schodów, które zaprojektował artysta Jan Konings. Schody prowadzą na wydmy porośnięte trawą, a z nich schodzi się na plażę. Można skorzystać z trzech parkingów, ale my zaparkowalismy w innym dozwolonym miejscu i wspinaliśmy się po wydmach. Po zejściu na plażę- zonk, bo zobaczyłam… gołych facetów 😳 Myślę sobie: chyba pomylilśmy miejsca. Żadnej tabliczki informującej o plaży nudystów nie widziałam. Tzn. może była przy wejściu schodami. Rozejrzałam się i zobaczyłam, że jest też mnóstwo ludzi w kostiumach i normalnych ubraniach. Więc stwierdziłam, że zostajemy. Naturyści i ci w ubraniach nie zwracali na siebie uwagi. Okazało się, że jest to plaża nudystów połączona z „normalną” plażą. Co ciekawe, nagich widziałam tylko mężczyzn i w dodatku takich 45+ 😅 Nie to, że się gapiłam, co to to nie. Po prostu szybko rzuciłam okiem 👀 a potem nie zwracałam na nich uwagi 😅 Kolejna zaleta czytania książek: gdy czytam, to potrafię się całkowicie wyłączyć i nic dookoła nie słyszeć i nie widzieć. I to przydaje się teraz w różnych sytuacjach 😛

Zachód Słońca był jak zawsze piękny 😍 Było bardzo ciepło, ciepły piasek i orzeźwiająca woda. W dodatku trafiliśmy na odpływ i niedaleko brzegu wyłoniły się z wody małe wysepki. Czytałam, że na Morzu Północnym cykl odpływów zmienia się co ok. 6 godz. Czas między przypływami wynosi ok. 12 godzin i 25min. Czyli w ciągu doby występuje 2 razy przypływ i 2 razy odpływ. Różnica poziomu morza wynosi zazwyczaj ok. 2 metrów. Dla porównania w Belgii do nawet 4 metrów a w Bałtyku max 30 cm.

Woda w Morzu Północnym jest naprawdę czysta. Oczywiście, pojawiają się glony, meduzy, ale w porównaniu do Bałtyku, jest przejrzysta i ma piękny turkusowy kolor. Nasz Bałtyk niestety umiera 😢

Tutaj na plażach znaleźć można ciekawy rodzaj małż. Są to okładniczkowate o nietypowym kształcie noża albo brzytwy. Jest to gatunek jadalny.

W dodatku jest tu mnóstwo różnych muszelek🐚🐚 Leżą na ogromnych połaciach plaż. Kraby też są często spotykane. Pan Mąż znalazł opuszczone pancerzyki.

Co jeszcze wyróżnia holenderskie plaże? Są bardzo szerokie i ciągną się kilometrami. Czasem, żeby dotrzeć do brzegu morza, trzeba przejść po gorącym piasku kilkaset metrów. Byłam kiedyś na plaży w miejscowości Oudoorp. Czułam się jak na pustyni 😳 Ogólnie, najpiekniejsze plaże są w prowincji Zeeland. Chciałabym kiedyś zobaczyć je wszystkie 😁 Do tej pory widziałam chyba 6 plaż.

Po drugiej stronie Maasvlaktestrand znajduje się część Europortu i wiatraki.

A poniżej kilka zebranych wcześniej zdjęć:

Tam, w oddali, gdzie widać niewielkie fale, utworzyła się przy odpływie wysepka i woda była po kolana 😊

Morze wygląda pięknie o każdej porze roku ⚓⛵🌊😊

2 myśli w temacie “PLAŻA NUDYSTÓW I KILKA SŁÓW O MORZU

  1. W holandii plażę nudystów nie muszą być osobno ani jakoś oznaczone. To nie kato-land. Tutaj nudyści mają pozwolenie pojawiać się od wyznaczonego palika do wyznaczonego palika po określonej godzinie. Chodzi o to by nie było dzieci, chyba że ktoś chce zabrać dzieci. Zero problemu. Z resztą nagość nie powinna stwarzać problemu. To najbardziej naturalna rzecz we wszechświecie i tylko my jako ludzie zrobiliśmy z niej coś złego. Trafiłam na taką plażę raz. Plaża która chodziłam sto razy. Ale pierwszy raz byłam wieczorem. Jest jedną zasada. Zero zdjęć.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: