18 CIEKAWOSTEK O KEUKENHOF

KEUKENHOF, czyli najsłynniejszy ogród na świecie pełen roślin cebulowych. Znajduje się w Holandii a dominują w nim moje ulubione kwiaty, czyli tulipany.

Byliśmy go zwiedzić chyba 3 lata temu. Zrobiłam o nim wpis. Robi ogromne wrażenie, bo co roku jest inny układ rabat i motyw przewodni. Piękne miejsce, ale jedne odwiedziny mi wystarczą, bo po prostu zawsze jest tam mnóstwo ludzi. Przez ostatnie dwa lata był niestety zamknięty przez pandemię. Teraz się znowu otwiera, a ja zebrałam garść ciekawostek o nim 🌷🌷

✓ W ogrodzie znajduje się ok. 800 odmian tulipanów.

✓Potrzeba 40 ogrodników, by stworzyć dziesiątki wzorów z kwiatów, które kwitną tylko przez 8 tygodni.

✓Istnieje ok. 6,5 tysięcy odmian tulipanów.

✓Nowe tulipany nie tylko otrzymują nazwy, ale są też chrzczone. Jeśli ktoś chce ochrzcić kwiat, organizowana jest ceremonia z szampanem i wręczany jest certyfikat. Nazwa rośliny zostaje zarejestrowana w Total General Bulb Growers Association.

✓W 2020r z powodu covid ogrody zostały zamknięte po raz pierwszy od 71 lat. Szef ogrodu- Bart Siemerink, powiedział, że w 2020r nie było w ogóle dochodu, a to katastrofa. Straty wynosiły miliony. Ogród ponosi koszty przez cały rok.

✓ Sadzenie 7 mln cebulek, to praca, którą wykonuje się ręcznie. Odbywa się to w 3 miesiące.

✓Jeden z ogrodników- Owen Carroll pracuje tam cały rok, aby te kwiaty robiły wrażenie. Ogród musi być idealny. Ogrodnik Owen zaczynał pracę 33 lata temu i nie znał się na kwiatach.

✓Sezon w ogrodzie zaczyna się od wyrwania z ziemi zeszłorocznych cebulek. Są one potem wykorzystane jako nawóz. Ogrodnikom zajmuje to 2 miesiące.

✓We własnym ogrodzie cebulki można zostawić w ziemi. Jeżeli jednak przeleża tam 2-3 lata, to kwiaty będą coraz mniejsze.

✓Frans Beijk- projektant ogrodu, robi projekt rysując go najpierw ręcznie, potem wrzuca do komputera. Przejście od szkicu do ostatecznego projektu zajmuje ok. 4 miesięcy. Następnie wysyłane są zamówienia do producentów cebulek.

✓Ogrodnicy używają mapy Franza, aby zmierzyć i wyznaczyć granicę ogrodu. Późnym latem dostarczane są cebulki. Są one sortowane wg koloru, kształtu, odmiany a potem sprawdzane pod kątem twardości i wielkości. Każdy worek oznaczony jest numerem odpowiadającym rodzajowi cebulki, aby ogrodnicy nie popełnili błędu.

✓ Kwiaty sadzone są w październiku. Każdy ogrodnik ma swój szpadel- to najważniejsze narzędzie. Owen ma swój już 25 lat.

✓ Żywotność tulipana to ok 1,5 tygodnia. Aby ogrody kwitły przez 8 tygodni, ogrodnicy stosują technikę zwaną „lasagna”. Cebulki ułożone są warstwowo i podzielone na wczesno i późno kwitnące. Odmiana późna sadzona jest najgłębiej i kwitnie w maju. Środkowy rząd kwitnie w okolicach kwietnia. Krokusy są najwyżej i wybijają w marcu.

✓ Ogrodnicy nie korzystają z maszyn, gdyż tulipany mogłyby nie mieć porządanych kształtów i poza tym nie byłyby posadzone warstwowo. Pracują więc codziennie, niezależnie od pogody.

✓ Gdy temperatura gleby jest niższa niż 13°C, skrobia i węglowodany w cebulce rozkładają się, tworząc glukozę. Glukoza jest mniej podatna na zamarzanie i pomaga cebulce wytrzymać niskie temperatury. Gdy temp.wzrasta, glukoza staje się źródłem energii, która pomaga kwiatowi kwitnąć. Aby roślina idealnie wyrosła, powinna zostać w chłodzie przez ok 12-13 tygodni.

✓ Do Holandii tulipany zostały sprowadzone ok 400 lat temu. Były to czasy Rembrandta i Vermeera. Ceny cebulek były niebotyczne. Dom nad kanałem czasem był wart…3 cebulki 😯

✓ Spadek ceny tulipanów nazywa się „tulipomania”. 100 lat temu, pierwsi prawdziwi plantatorzy kwiatowi otworzyli swoje gospodarstwa w okolicach Lisse.

✓ Zdarza się pomieszać cebulki i np.żółty kwiat może pojawić się wśród kwiatów czerwonych. Podobno to wstyd dla ogrodnika.

Pandemia była trudnym okresem. Poza tym praca w KEUKENHOF jest ciężka. Ogrodnicy sadzą kwiaty na kolanach. To jednak nie problem, bo kochają swoją pracę. Kochają również to, że mogą pokazać, co udało im się stworzyć 😊🌷🌷🌷

A ja mam nadzieję, że ogrodu już nie trzeba będzie zamykać. W tym sezonie kwiatowym chcę jednak zobaczyć wreszcie prawdziwe pola tulipanów 😁🌷

2 myśli w temacie “18 CIEKAWOSTEK O KEUKENHOF

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: