MUMINKI

Moja ulubiona bajka z dzieciństwa. Będąc na urlopie w Polsce, niestety nie dałam rady odwiedzić mojego ulubionego antykwariatu i Empiku w Częstochowie. Ale wskoczyłam do miejscowej księgarni, bo nigdy nie wracam do Holandii bez książki.

Znalazłam kilka ciekawych pozycji- kryminały i thrillery, które zostawiłam Mamie, bo cierpi na książkowe braki. Niestety kilka księgarni jest zamkniętych, w zasadzie zlikwidowanych, w tym ulubiony Matras. I to nie dlatego, że Polacy nie czytają. Wręcz przeciwnie, uważam, że teraz mnóstwo ludzi czyta. Więcej niż kiedyś. Pani w jedynej ocalałej księgarni powiedziała, że niemal każdy korzysta teraz z elektronicznych książek i kupuje przez internet, dlatego sklep jest biednie wyposażony. Ja jednak coś kupiłam.

Moje oko wypatrzyło dwa tomy „Muminków” 😊 Właściciele księgarni zamówili te książki dla swojej wnuczki, ale mi je sprzedali, stwierdzili, że zamówią ponownie 🙂 Autorką „Muminków” jest Tove Jansson.

Tove Marika Jansson- fińska pisarka, malarka, ilustratorka i rysowniczka komiksowa pochodzenia szwedzkiego. Urodzona 9 sierpnia 1914r w Helsinkach. Znana jest najbardziej jako autorka ilustrowanych przez siebie książek dla dzieci o Muminkach, które przetłumaczono na ponad 30 języków. Zmarła 27 czerwca 2001r w Helsinkach.

Pierwsza część znanej na całym świecie serii książek Tove Jansson o Muminkach ukazała się w Finlandii w 1945r, polscy czytelnicy jednak zapoznali się z nią dopiero 50 lat później – w 1995r dzięki przekładowi Teresy Chłapowskiej. Nie było to pierwsze spotkanie z sympatycznymi trollami, gdyż 31 lat wcześniej nakładem Instytutu Wydawniczego „Nasza Księgarnia” ukazał się, jako pierwszy w Polsce, trzeci tom z cyklu: „W Dolinie Muminków”. Pierwszą tłumaczką oraz promotorką twórczości Tove Jansson w Polsce była Irena Szuch- Wyszomirska. W drugiej kolejności została wydana część piąta- „Lato Muminków”, 1967, następnie szósta- „Zima Muminków”, 1969, siódma- „Opowiadania z Doliny Muminków”, 1970.

Po śmierci tłumaczki spolszczenia pozostałych książek z serii podjęła się Teresa Chłapowska. Przełożyła nie tylko dwa ostatnie tomiki (Tatuś Muminka i morze, 1977 oraz Dolina Muminków w listopadzie, 1980), lecz także pominięte części początkowe (Kometa nad Doliną Muminków, 1977, Pamiętniki Tatusia Muminka, 1978, i na końcu tom pierwszy: Małe trolle i duża powódź, 1995).

„Nasza Księgarnia” publikuje te książki do dziś. W ubiegłym roku wszystkie tomy ukazały się w nowej szacie graficznej z barwnymi okładkami. Obecnie, z okazji setnych urodzin wydawnictwa, powstało dwutomowe wydanie zbiorowe całej serii. Idealny prezent dla fanów Muminków.

Moją ulubioną postacią z bajki był m.in. Włóczykij. To chyba najbardziej tajemnicza postać. 23 lipca jest zresztą obchodzony Dzień Włóczykija 🙂

Lubię też Bobka. Mała menda społeczna, która dokuczała wszystkim 🙂 Mendą była też Mała Mi, ale ona akurat trzymała z Muminkami. Kolejną fajną postacią jest Czarownica, babcia Alicji, która zaprzyjaźniła się z Muminkami, ale babcia zabraniała jej się z nimi kumplować. Fajny miała głos i próbowałam go naśladować:)

Do następnego 🙂

4 myśli w temacie “MUMINKI

  1. dzieciństwo mi odżyło. Ja zawsze marzyłam o takim włóczykiju. To było takie romantyczne. No a najbardziej lubiłam Małą Mi, bo była rezolutna. Spontaniczna i emocjonalna. I to są rzeczy, które najmniej lubię w sobie 😀

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: