NIEDZIELNY SPACER

Wczoraj było słońce, dzisiaj chmury i wiatr, ale bez opadów. Pojechaliśmy z Panem Mężem do polskiego sklepu, który znajduje się blisko naszego wcześniej wynajmowanego mieszkania. A mieszkanie jest przy porcie, więc poszliśmy na spacer, zobaczyć co tam się zmieniło.

Nie było nas dosyć dawno w tamtych stronach. Trochę zmian zaszło. Oprócz tego, nad „zatoką” wybitnie wiało. Miałam kaptur od kurtki, ale żałowałam, że nie wzięłam nauszników. Spacerowaliśmy około godziny i zrobiłam trochę zdjęć.

Hellevoetsluis to historyczne, ufortyfikowane miasto. Posiada największą przystań w Holandii (nie mylić z portem). Jest tu sporo atrakcji, o czym świadczy mnóstwo turystów w lato. Jedną z nich jest twierdza Hellevoetsluis. Była ona w ostatnich stuleciach głównie bazą wojskową i portem morskim. Budynki, które się tam znajdują, to koszary Fortu Haerlem. Od kwietnia do października organizowane są wycieczki z przewodnikiem. Twierdza została zbudowana na początku XVII w. Kanał portowy został przekopany ok 1830 r. dla ożywienia handlu i przejścia do Rotterdamu.

Na plaży już od dłuższego czasu, można podziwiać betonową rzeźbę jesiotra. Obok stoi tablica informacyjna, z której można się m.in dowiedzieć, że jesiotr może dorastać do ponad 3 metrów długości i ważyć 300kg. We francuskiej rzece Gironde, program hodowlany obejmujący ostatnią populację jesiotra europejskiego, zapewnia te ryby m.in w rzece Ren. A oprócz tego, dowiemy się jakie ryby tutaj występują. Są to np: jesiotr, okoń, fint, łosoś, śledź, węgorz, węgorz szklany, szprot, troć, aloza, ciernik, a także spotkamy foki i bieliki, które żywią się tutejszymi rybami.

Kolejną atrakcją jest wiatrak o nazwie De Hoop. Rok budowy, to 1801. Jest to stellingowy, kamienny młyn zbożowy. Dirk Jacobsz Goutswaart wymieniany jest jako pierwszy młynarz. Potem był nim Jan Willem Hage. Od 1 stycznia 2023r właścicielem jest gmina Voorne aan Zee. Obecnie młyn jest nieczynny. Ale można go zwiedzać za darmo w sobotę i niedzielę od godz. 12:00-16:00. Byliśmy w nim kiedyś. Można wrzucić symboliczną kwotę i wpisać się do księgi pamiątkowej. Młyn zaczęto odrestaurowywac w latach 1963- 1992. W tamtych czasach mieścił się w nim złotnik. W latach 2001/2002 przeprowadzono gruntowną renowację. A jesienią 2015r przeprowadzono gruntowny remont. Naprawiono m.in wiatrołap zniszczony przez zgniliznę. W 2022r naprawiono dach i osłonę przeciwwiatrową.

Latarnia morska jest już od dawna zamknięta dla turystów (nie wiem dlaczego).

Stare mury miasta

Kolorowe domki przy przystani dla jachtów. Tam mieszkają ludzie. Nie mają wielkich metraży, ale zawrotne ceny już tak.

I kilka zdjęć jachtów:

Ulubiony bar z muzyką na żywo:

Ratusz i obok gmina (od tyłu, od strony parku)

Powstało też kilka apartamentowców. W Holandii jest niedobór mieszkań, dlatego buduje się domy i bloki gdzie tylko można.

Do następnego 🙂

3 myśli w temacie “NIEDZIELNY SPACER

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: