HISTORIA PEWNEJ PIOSENKI, CZYLI…

„Alice?! Who the fuck is Alice?!” Ci, którzy znają i lubią stary, dobry rock, wiedzą zapewne, że kiedyś świetny, angielski zespół Smokie nagrał przebój o kobiecie o imieniu Alice. Ale nie każdy może wiedzieć, gdzie i jak powstała inna wersja tego utworu.

Natknęłam się ostatnio na informacje dotyczące tej piosenki i trochę się zdziwiłam. Zespół znam, oryginał utworu znam, przeróbkę znam i bardzo mi się zresztą podoba, ale nie znałam historii jej powstania. A jest ciekawa, więc napiszę parę słów na ten temat 🙂

46 lat temu, 5 lutego 1977r zespół Smokie osiągnął sukces piosenką „Living next door to Alice”.

Na jeszcze większy sukces „Alicji” trzeba było czekać 18 lat. W 1995r ponownie znalazła się na szczycie list przebojów, ale w nieco zmodyfikowanej wersji. Wszystko to dzięki dj Onno Pelserowi z pubu Gompie w holenderskim mieście Nijmegen (jeszcze tam nie byłam). Pelser miał w zwyczaju ściszać dźwięk podczas odtwarzania piosenki w momencie, gdy padło imię Alice. Ludzie w tym czasie krzyczeli: „Alice?! Kto to kurwa jest Alice?!”. Rob Peters, dyrektor firmy fonograficznej RPC, pewnego wieczoru obejrzał to widowisko i stwierdził, że to może być hit. Następnie zwrócił się do swojego przyjaciela Petera Koelewijna, który nagrał piosenkę pod pseudonimem Gompie. Rezultatem był ogromny hit, który stał się numerem 1 w europejskich rozgłośniach radiowych.

Sukces Gompie był dla członków Smokie sygnałem do powrotu na scenę. Ponownie nagrali „Alice” wspólnie z brytyjskim komikiem Royem Chubbym Brownem. Szczegółem był fakt, że słowo „fuck” było dla Anglików trochę za mocne, więc zastąpiono je „BLEEP”. Oryginalnego piosenkarza zespołu- Chrisa Normana zastąpił wtedy Alan Barton. Jeszcze zanim singiel odniósł sukces, zginął on w wypadku. Autokar zespołu wypadł z drogi przy złej pogodzie w Niemczech. Członkowie grupy przekazali dochód z singla wdowie po Bartonie.

W tym miejscu, w Nijmegen mieścił się nieistniejący już (szkoda) pub Gompie:

Poniżej tekst piosenki z tłumaczeniem:

https://www.tekstowo.pl/piosenka,smokie,who_the_f____is_alice_.html

Do następnego 🙂

2 myśli w temacie “HISTORIA PEWNEJ PIOSENKI, CZYLI…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: