OWCE

Lubię owce. To bardzo przyjazne zwierzęta. Poza tym mój znak zodiaku to baran. Dzisiaj miałam okazję przyjrzeć się im naprawdę z bliska.

W piątek zazwyczaj pracujemy krócej. Po pracy jest piwo. Zostaliśmy na kantynie dłużej i Holender, który pracuje ze mną na magazynie, zapytał się, czy chcę zobaczyć owieczki. Okazało się, że za szklarnią budują barak dla tych zwierząt i on w tych pracach pomaga, bo to jego rodzina. Poszliśmy więc tam. Przyszedł do nas właściciel i przyniósł po piwie. Radio grało, żeby się lepiej pracowało, a ja mogłam zrobić zdjęcia i głaskać owce. Dowiedziałam się, że młode rodzą się na wiosnę, że kolory na ich wełnie są po to m.in żeby wiedzieć które jagnię jest czyje. Koszt młodej owieczki, to 150€. Jagnięta mieszane: urodziły się i maciorki i baranki.

Dorosłe owce podchodziły blisko z zaciekawieniem i pozwalały się głaskać. Młode były płochliwe. W zasadzie niemal nie zwracały na mnie uwagi, bo wolały pić mleko, brykać po grzbietach matek, albo bawić się między sobą.

Zaczęłam trochę czytać w internetach na temat owiec i znalazłam wiele ciekawych faktów 🙂

 1. Nie na Wyspach Owczych, ale na Falklandach przypada aż 350 owiec na jednego człowieka.
 2. Lata współistnienia z ludźmi sprawiły, że owce straciły umiejętność samodzielnego zrzucania futra. Gdyby nie strzyżenie, owce by zarastały niemal w nieskończoność. Z kolei strzyżenie sprawia, że pozostałe owce nie rozpoznają wygolonego członka stada i musi minąć kilka dni, zanim na nowo ustali się hierarchia.
 3. Owca jest w stanie zapamiętać „twarze” 50 innych owiec, jak również twarz swojego pasterza.
 4. Powiedzenie o baranach prowadzonych na rzeź nie wzięło się znikąd. Potwierdza to przypadek, który miał miejsce kilkanaście lat temu w Turcji. Jedną z owiec zrobiła o jeden krok za daleko i spadła z klifu ginąc na miejscu. Wypadek. Za nią ruszyło jednak całe stado- 400 sztuk. Następnemu (bo owce skakały w najlepsze dalej) udało się przeżyć upadek, lądując na stosie martwych zwierząt.
 5. Pierwsze prezerwatywy wytwarzane były z owczych jelit. W końcu ktoś postanowił je zastąpić znacznie bardziej higienicznym lateksem. Kto uczulony na lateks, ma alternatywę owczą. Wada- nie chroni przed chorobami wenerycznymi.
 6. Manx Laaghtan, to jedna z dziwniejszych ras, której przedstawiciele są w stanie wyhodować nawet 6 rogów. Rasa ta występuje tylko na wyspie Man (archipelag Wysp Brytyjskich). Hodowana jest głównie na mięso, które uważane jest za przysmak. Liczebność tych owiec nie jest duża.
 7. Owce mają pole widzenia ok 300°, widzą więc co jest za nimi bez konieczności obracania głowy. Ich źrenice są podłużne i poziome. Niesamowite oczy. Co ciekawe, zauważyłam to tylko u dorosłych osobników.
 8. Chiny mają największą liczbę owiec na świecie. Zaskoczenie dla mnie.
 9. Egipcjanie uważali owce za święte. Znaleziono je nawet zmumifikowane.
 10. Na świecie jest ponad 1 miliard owiec.
 11. Owce zostały udomowione ponad 10 tysięcy lat temu w Azji Środkowej.
 12. Samice są bardzo troskliwymi matkami i rozpoznają swoje młode po zawołaniu, gdy te zawedrują za daleko.
 13. Kolumb w 1493 roku przywiózł do Ameryki owce i kozy.
 14. Owce nie mają zębów w górnej przedniej szczęce.
 15. Prezydent Woodrow Wilson wypasał owce na trawniku Białego Domu.
 16. Jagnięta chodzą już zaledwie kilka minut po urodzeniu.
 17. Owce są niezwykle inteligentne. Mają IQ podobne do bydła i są mądre jak świnie.
 18. Dojrzałe owce ważą od ok 35 do 180 kg.
 19. Owce są znane z samouzdrawiania się. Gdy chorują na jakieś choroby, zjadają określone rośliny, które mogą je wyleczyć.
 20. W USA jest ponad 40 ras owiec i ok 900 różnych ras na świecie.
 21. Dzikie owce są zwykle większe od gatunków udomowionych, z których największa ma 1,2 m wysokości.
 22. Przykładowe rasy: walliserska czarnonosa, merynosy (pod ochroną), Suffolk (czarne głowy), Texel, owca kameruńska, Hampshire, owca romanowska, Reyland, Polypay, Scottish Black Face, Barbados czarnobrzuchy, owca szetlandzka, Karakuł. Mnie najbardziej podobają się te z czarnymi łebkami 🙂

3 myśli w temacie “OWCE

 1. Ja lubiłam owieczki póki nie przyjechałam do Holandii. Zobaczyłam na żywo i mit o mięciutkiej białej owcy padł trupem. Baranek shaun też. Owce które mają w mojej okolicy wyglądają po ogoleniu jak gang pitbuli. Musiałam wygokglowac niektóre rasy, jakie podałaś. Miałam owce na studiach, jako przedmiot i najwidoczniej nie pamiętam nic. Ostatnio wydawało mi się że widziałam jagnięta na wypasie, ale to chyba jeszcze za wcześnie. Nie miałam czasu zatrzymać się i przyjrzeć. Lubię kwiecień kiedy właśnie pojawiają się jagnięta i można powiedzieć, że jest już prawdziwa wiosna.

  Polubienie

   1. Po drodze z pracy mijamy zagrodę z brązowymi włochatymi świniami. Ostatnio mają prosiaki. Kiedyś pojadę rowerem to zrobię zdjęcia.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: